فرآیند جوشکاری زیرپودری Submerge Arc Welding

AWS D ANSI-AWS D14.5-97 -Specification for Welding of Presses and Press Component (PDF) خرید از کتاب فروشان
فرآیند جوشکاری زیرپودری

زیرپودری

در فرآیند جوشکاری زیرپودری (SAW) قوس و فلز جوش تحت محافظت پوسته ای از فلاکس مذاب و یک لایه فلاکس ذوب نشده (که به صورت دانه دانه است) قرار دارند. وقتی که قوس برقرار شد، نوک الکترود که به صورت مداوم تغذیه می شود، در داخل فلاکس فرو می رود و در نتیجه قوس دیده نمی شود. جوش بدون تشعشع شدید (که مشخصه فرآیندهای قوس باز است)، و با دود کمی ایجاد می شود. فرآیند جوشکاری زیرپودری هم به صورت نیمه خودکار و هم به صورت خودکار مورد استفاده قرار گرفته است اگرچه نوع اخیر بسیار معمول تر است. جریان های بالا را می توان در این فرآیند اعمال نمود که این قابلیت باعث صرفه جویی های قابل ملاحظه ای در هزینه می شود چرا که درنتیجه، نرخ رسوب فلزی بالا می رود و هزینه های کارگری کاهش می یابد.

جوشها فقط در موقعیت های تخت و افقی قابل ایجاد هستند.در سیستم های تجهیزات خودکار، از منابع تغذیه 600 تا 2000 آمپر، سیستم تغذیه خودکار سیم جوش و یک سیستم برای جلوراندن تغذیه گر های سیم جوش استفاده می شود. سیستم برق سه فاز است. در تجهیزات خودکار، اپراتورهای جوش را می توان برای تولید جوش های با کیفیت بالا با حداقل مهارت یدی آموزش داد. در سیستم های نیمه خودکار، دود جوشکاری مزاحم اپراتور نمی شود و همچنین به لباسهای پردردسری همچون ماسک صورت و لباس محافظ هم نیازی نیست.

فرآیند SAW هم برای جوشکاری ورق ها و هم برای صفحه ها مناسب است. در مواد نسبتا نازک، می توان به سرعت های تا 84 میلیمتر در ثانیه با نرخ های رسوب 27 تا 45 کیلوگرم درساعت، دست یافت. قابلیت اطمینان از مزایای این روش برای مقاطع سنگین است. عمق نفوذ در این روش بالاست و بنابراین نیاز به پخ زنی به حداقل می رسد. درز جوش باید کاملا بسته باشد تا مزایای فرآیند حاصل شود و مصرف ذوب کمینه گردد. همچنین می توان از سیستم های پشت بند مسی، فلاکس، نواری ویا فولادی استفاده نمود.

این روش بیشتر برای جوشکاری فولادهای آلیاژی، کم آلیاژ و کربنی استفاده شده است. همچنین به کمک این فرآیند، فولادهای زنگ نزن و برخی آلیاژهای نیکل هم به طور موثری جوشکاری شده یا روکش دهی شده اند. ترکیبات فلاکس-فلزپرکننده متعددی را می توان برای رسیدن به خواص ویژه فلزجوش، برای کاربرد موردنظر، استفاده کرد. فلاکس می تواند به شدت توسط عناصر آلیاژی تقویت شده باشد. معمولا بین وزن سیم استفاده شده و وزن فلاکس، نسبت یک به یک برقرار است.

اگر یک کار خاص به تکرار،بیشترین زمان روشن بودن قوس، و کیفیت جوش پایدار نیاز داشته باشد، یک سیستم خودکار قابل توجیه می شود و باید فرآیند جوشکاری زیرپودری SAW را به عنوان کاندیدای اصلی درنظر گرفت. به طور کلی، اگر کار را بتوان با SAW انجام داد، این فرآیند در زمره کم هزینه ترین روشها محسوب می شود چرا فاکتورهایی مثل سرعت جوشکاری، مواد، هزینه تجهیزات، و قابلیت اطمینان در این روش در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند.

Welding Robots Welding Robots by Pires (pdf) خرید از کتاب فروشان

پیام

دیدگاه و پیام شما

از اینکه دیدگاه خود را به اشتراک می‌گذارید، سپاسگزاریم.