فرآیند جوشکاری اصطکاکی Friction Welding

AWS D ANSI-AWS D14.5-97 -Specification for Welding of Presses and Press Component (PDF) خرید از کتاب فروشان
فرآیند جوشکاری اصطکاکی

اصطکاکی

در جوشکاری اصطکاکی، با حرکت نسبی سطوح تماس،محل اتصال به دمای بالایی می رسد. وقتی که سطوح نرم شدند، یک فشار پتکه ای اعمال می شود و حرکت نسبی متوقف می گردد. مواد از محل اتصال بیرون می زنند و باعث کوتاه شدن قطعه می شوند. بسته به روش اعمال انرژی، این فرآیند به چندین حالت کاری تقسیم بندی می شود:

 1. رانش پیوسته: که در آن، حرکت نسبی با اتصال مستقیم به منبع انرژی ایجاد می شود. این رانش، سرعت را در حین مرحله گرم شدن ثابت نگه می دارد.
 2. انرژی ذخیره شده. که در آن، حرکت نسبی توسط بک چرخ لنگر تامین می شود. این چرخ لنگر در مرحله گرم شدن از منبع رانش جدا می شود.
  1. این حرکت چرخشی بیشترین کاربرد را دارد به خصوص برای اجزای گردی که موقعیت زاویه دو قطعه نسبت به هم اهمیتی نداشته باشد. اگر لازم باشد که قطعات اثصال در موقعیت ثابتی نسبت به هم قرار بگیرند، می توان از حرکت رفت و برگشتی زاویه ای استفاده کرد. و برای اجزای غیر مدور، از تکنیک های مداری و خطی استفاده می گردد. مشخصه های این فرآیند عبارتند از:
   • فرآیند تک مرحله ای برای مقاطع جوش سربه سر
   • مناسب برای فلزات غیر همجنس
   • زمان اتصال کوتاه
   • بیشتر برای قطعات گرد مناسب است
   • ممکن است به تجهیزات گرانقیمت و دقیق نیاز باشد
   این فرآیند معمولا برای مقاطع گرد به خصوص در فولادها استفاده شده است. اما همچنین برای اتصالات غیر همجنس مثل آلومینیوم به فولاد و یا حتی مواد سرامیکی به فلزات هم به کار رفته است.کاربردهای اولیه این فرآیند شامل جوشکاری ته محورهای اتومبیل بوده است اما همچنین از این فرآیند برای تولید قطعات موتورهای هواپیمایی با کیفیت، لوله های از جنس فولادهای زنگ نزن دوفازی در کاربردهای ساحلی، و قطعات هسته ای هم استفاده شده است. پیشرفت های اخیر این فرآیند در اتصال فلزات به سرامیک، استفاده از فرآیند در جوشکاری زائده ای در شرایط جوی معمولی و زیر آب، و استفاده از فرآیند برای سطح کاری بوده است.اخیرا از تکنیک خطی در جوش های آلیاژ تیتانیوم با سطح جوش 250 میلیمتر مربع استفاده شده است. در مورد اخیر، از فرکانس رفت و برگشت 25 کیلوهرتز و فشار محوری 110 نیوتن بر میلیمتر مربع و دامنه رفت و برگشت ±2mm استفاده شده است.
AWS D ANSI-AWS D14.5-97 -Specification for Welding of Presses and Press Component (PDF) خرید از کتاب فروشان

پیام

دیدگاه و پیام شما

از اینکه دیدگاه خود را به اشتراک می‌گذارید، سپاسگزاریم.